Poškodenie paracetamolom: analgetikum môže poškodiť reprodukčné zdravie

Poškodenie paracetamolu sa stáva predmetom rastúceho počtu štúdií. Vedci zo Spojených štátov a Británie nedávno preukázali spojenie medzi užívaním drog založených na paracetamole a znižovaním hladiny pohlavných hormónov v krvi užívateľov drog. Bolo tiež pozorované, že paracetamol užívaný tehotnými ženami môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu..

Podávanie paracetamolu vedie k predčasnému starnutiu reprodukčného systému

Paracetamol je jedným z najbežnejších analgetík a najbežnejším antipyretikom na svete. V západných krajinách je známy ako acetaminofén (APAP). Paracetamol sa začal široko predávať v roku 1953 v USA, hoci sa prvýkrát testoval na pacientoch už v roku 1887..

V posledných desaťročiach existuje veľa dôkazov, že aj relatívne mierne použitie paracetamolu môže byť toxické pre ľudskú pečeň. Teraz sa získali údaje, ktoré nám umožňujú hovoriť o negatívnom účinku antipyretika na reprodukčnú funkciu.

Tím vedcov z University of California (San Diego, USA), Human Longevity (USA), King's College London (UK) a Metabolon (USA) zverejnil výsledky svojho výskumu účinkov paracetamolu na reprodukčné zdravie, na ktorom sa dobrovoľne zúčastnili. 455 ľudí, ktorí dospeli. Vedci tiež analyzovali údaje z predchádzajúcich prieskumov o 1880 dvojčatách z Európy a 1235 dospelých africko-amerického a latinskoamerického pôvodu.

Štúdia preukázala, že všetci pacienti oboch pohlaví užívajúci paracetamol preukázali pokles koncentrácie pohlavných hormónov, čo zodpovedá úrovni starnutia osoby vo veku 35 rokov..

Výsledky štúdie boli prezentované v recenzovanom elektronickom lekárskom časopise EBioMedicine, ktorý vychádza s podporou tradičných vedeckých časopisov Cell Press a Lancet..

Škodí paracetamolu pre väčšinu pohlavných hormónov

Podľa vedcov sa vo všetkých populáciách, ktoré boli do štúdie zapojené, našiel vzorec „vyčerpania“ sulfátovaných pohlavných hormónov - to znamená hormónov, ktoré cirkulujú v krvi vo viazanom stave. Spravidla sú chemickými prekurzormi iných hormónov - napríklad testosterónu.

Autori štúdie uvádzajú, že takýto klinický obraz vyvoláva riziko placentárnej dysfunkcie u tehotných žien (ktoré paracetamol užívali pred otehotnením). Môže to tiež viesť k narušeniu iných sexuálnych funkcií u žien aj u mužov..

Poškodenie paracetamolu u tehotných žien spočíva v tom, že existuje zvýšené riziko narušeného vývoja nervového systému plodu..

Vedci videli paralelne s paracetamolom, jeho analgetickým účinkom a účinkom znižovania pohlavných hormónov. Ukazuje sa, že sulfátované hormóny môžu, okrem iných funkcií, pôsobiť ako neurosteroidy a meniť úroveň prahu bolesti u človeka..

Získané údaje vyžadujú starostlivejšie zváženie. Autori vedeckej práce tvrdia, že sú potrebné nové klinické štúdie, aby sa dokázala príčinná súvislosť s paracetamolom a „vyčerpanie“ pohlavných hormónov..

Hoci škoda paracetamolu ešte nebola úplne dokázaná, je teraz zrejmé, že je lepšie znížiť jej použitie, aby sa znížilo riziko predčasného starnutia..

Paracetamol: nebezpečenstvo tejto drogy

Trochu o samotnom lieku

Výhody paracetamolu sú nepopierateľné. Jeho liečivo je acetaminofén. Nie je to jed ani droga. Je prítomný v mnohých liekoch, ktoré sa používajú na zníženie bolesti a teploty. Acetaminofén sa tiež používa v pediatrii.

Celosvetová popularita Paracetamolu je rekordná. Ak má dieťa horúčku, väčšina rodičov si tento konkrétny liek stiahne. Používa sa tiež na liečbu dospelých. Niet divu, že často dochádza k otrave. Je dôležité pochopiť, že paracetamol spolu s účinnosťou predstavuje potenciálne nebezpečenstvo. Žiadne bezpečné lieky.

Je pravda, že paracetamol môže byť škodlivý, ak prekročíte odporúčanú dávku alebo príliš často pijete. Otrava týmto liekom nie je neobvyklá. Je dôležité poznať príznaky takéhoto otravy a byť schopní poskytnúť prvú pomoc.

Toxický drôt v paracetamole

Informácie o tom, že jedovatý drôt sa našiel v izraelskej produkcii Paracetamolu, doslova vyhodili do povetria internet. O tom bolo veľa príspevkov a dokonca aj video. Aká spoľahlivá je táto informácia? V skutočnosti existuje veľa správ o tom, že izraelský paracetamol môže byť otrávený, ba dokonca môže zomrieť. V tomto prípade nie je potrebné dávku ani prekročiť.

Niektorí občania dostali varovné správy telefonicky a e-mailom. Povedali, že liek, ktorý sa vyrába v Izraeli, obsahuje jedovatý kovový drôt. Odporúča sa pred vypitím drogy rozdeliť tabletu na dve polovice. Takže môžete skontrolovať, či je v droge. Táto informácia vydesila spotrebiteľov vážne.

Ponáhľame sa ubezpečiť každého. Celý tento príbeh nie je nič iné ako hororový príbeh. Generálna prokuratúra tieto informácie poprela a varovala, že v prípade „obáv“ o občanoch je možné získať skutočný pojem. Paracetamol s drôtom je teda mýtus. Napriek tomu by ste s týmto liekom mali byť opatrní. Ak pijete Paracetamol, poškodenie nie je spojené iba so samotnou látkou, ale s jej dávkovaním.

Ak existuje riziko otravy

Tento liek je škodlivý vo veľkých dávkach. Predtým, ako začnete používať akýkoľvek lekársky výrobok, prečítajte si jeho pokyny od začiatku do konca. Paracetamol nie je výnimkou. V príručke nájdete všetky potrebné informácie.

Ohrození sú tí pacienti, ktorí:

  • Dlho si zober tento liek
  • Pite veľkú dávku naraz
  • Netolerujte jednu zo svojich zložiek.

predávkovať

Ak okamžite pijete veľkú dávku lieku, môže dôjsť k predávkovaniu. Je dôležité nepiť nekontrolovateľne a bezmyšlienkovite. Dúfajte, že veľká dávka vám pomôže rýchlejšie sa zotaviť! V dôsledku predávkovania bude mať telo aktívnejšiu látku, ako je potrebné, a môžete zažiť všetky príznaky otravy drogami. Prísne postupujte podľa odporúčaní pre dávkovanie, ktoré sú uvedené v pokynoch.

Pri liečbe detí musíte byť opatrní! V rôznych prípravkoch s paracetamolom môže byť obsiahnutá iná dávka účinnej látky. Pred podaním lieku dieťaťu si to určite overte! Všetky potrebné informácie sú opäť uvedené v pokynoch. Nebuďte príliš lenivý na čítanie!

Je dôležité správne vypočítať dávku na základe hmotnosti osoby:

  • S hmotnosťou do 40 kg bude dávka (maximum) 500 mg.
  • Nad 40 kg - 1 g.

Je paracetamol škodlivý

Účinná látka tohto lieku v priebehu niekoľkých hodín dostatočne preniká do krvi. Pečeň v tomto prípade produkuje látku glutatión. Jeho úlohou je neutralizovať toxíny..

Pri štandardnej dávke lieku sa s ňou pečeň vyrovná celkom dobre. Ak sa dávka zvýši, orgán je vážne ohrozený. Jednoducho nemá dostatok času na vývoj dostatočného množstva glutatiónu a Paracetamol začína poškodzovať pečeňový proteín. Toto je priama cesta k jeho zničeniu. Ak človek tiež zneužíva alkohol, pečeň bude trpieť ešte viac.

Tiež sa dokázalo, že nekontrolované používanie paracetamolu môže viesť ku krvácaniu v črevách a žalúdku. Keďže krvácanie je dosť silné, možno s nimi zaobchádzať iba v nemocničnom prostredí. Môže tiež trpieť pankreas..

Je veľmi dôležité neprekročiť odporúčanú dávku. Mimoriadne opatrný by mal byť liek pre slabšie osoby, deti a pre ľudí s nízkou hmotnosťou..

Pri silnej otrave paracetamolom je dokonca možný smrteľný výsledok! Critical môže užívať dávky nad 150 mg na 1 kg. V takýchto prípadoch môže byť kritická včasná lekárska starostlivosť..

Príznaky otravy

Pri otrave paracetamolom sa pozorujú 4 štádiá:

  • Prvý. Trvá to asi deň. Pečeňové lézie sú stále neviditeľné, ale už sa začali. Môže sa objaviť nevoľnosť, zvracanie a hnačka. Ak pacient zároveň omdlí, je možné, že užil ďalší liek.
  • Druhý. 3-5 dní. Pečeň je zväčšená. Bolesť brucha (pravá horná strana). Po tejto fáze, s miernou otravou, nasleduje zotavenie..
  • Tretia. Začína sa 5 dní po liečbe liekom. Pečeň sa naďalej rozkladá. Môže sa objaviť žltačka. Môže byť narušený kardiovaskulárny systém a obličky.
  • Štvrté miesto. Pri správnej liečbe sa môžu príznaky zmierniť. To vedie k uzdraveniu. Ak nie je poskytnutá lekárska pomoc, môže nastať smrť..

Liečba, dôsledky predávkovania

V prípade predávkovania je dôležité okamžite začať liečbu. Ak existuje podozrenie, že došlo k otrave paracetamolom, musíte okamžite poskytnúť prvú pomoc a potom zavolať sanitku..

Prvá pomoc bude nasledovná:

  • Je dôležité, aby ste čoskoro vypláchli žalúdok. Je potrebné dať obeti vypiť aspoň liter čistej vody. Potom je vyvolané zvracanie.
  • Aktívne uhlie by sa malo vypiť (dávka bude závisieť od hmotnosti)..

V nemocnici môže byť obeti poskytnutá špeciálna protilátka. Neutralizuje pôsobenie paracetamolu. Protilátky proti nim sú metionín, acetylcysteín. Neutralizujú toxíny v tele. Ale má zmysel používať antidotá iba v prvých 8 hodinách po užití drogy. Pre najlepší účinok sa najskôr zavedie maximálne antidotum a potom sa dávka postupne zníži. Každé štyri hodiny bude dávka polovičná.

Ak je to potrebné, lekár predpíše antibiotiká, vitamíny, pľúcnu ventiláciu. Pri prudkom poklese hladiny cukru je možné predpísať glukózu.

Ak sa stav obete zlepší, je dôležité dodržiavať prísnu diétu. Najčastejšie predpisovaná tabuľka číslo 5. Nemôžete robiť nič ostré, slané, mastné, vyprážané. Účelom týchto obmedzení je obnoviť pečeňové bunky a znížiť záťaž obličiek. V ponuke by mali dominovať ľahké jedlá, ovocné nápoje, ovocné džúsy.

Ak bola otrava obzvlášť závažná, môže sa vyžadovať dokonca pomoc lekára. V extrémne závažných prípadoch musíte odstrániť obličky alebo vykonať transplantáciu pečene.

Paracetamol vo veľkých dávkach je veľmi nebezpečný. Otrava týmto liekom môže spôsobiť veľmi vážne následky:

  • Porucha funkcie obličiek
  • Porucha funkcie pečene
  • zápal pankreasu
  • Problémy s kardiovaskulárnym systémom
  • Mozgový edém
  • Krvácanie z čriev a žalúdka.

Toto sú len hlavné dôsledky. V každom jednotlivom prípade je reakcia tela iná. Veľa závisí od veku, odobratej dávky, celkového stavu tela, hmotnosti.

Je možná prevencia?

Otrave paracetamolom sa dá vyhnúť, ak budete postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

  • Postupujte podľa pokynov a odporúčaní lekára.
  • Ostatné lieky môžu mať rovnakú účinnú látku. Pozorne si prečítajte zloženie. Neužívajte podobné lieky súčasne. Venujte osobitnú pozornosť zmesiam na ošetrenie chrípky a prechladnutia! Väčšina z nich má paracetamol..
  • Súčasne s Paracetamolom sa nesmú užívať nesteroidné protizápalové lieky. Zvyšujú účinok tohto lieku..
  • Počas liečby nepite alkohol.
  • Potreba skrývať liek pred deťmi.

Je paracetamol škodlivý pre ľudské zdravie?

„Paracetamol“ je liek, ktorý patrí do skupiny antipyretík. Má výrazný analgetický, antipyretický a protizápalový účinok. „Paracetamol“ je súčasťou mnohých liekov proti bolesti, ktoré sa používajú na odstránenie príznakov SARS.

Prečo sa neodporúča užívať tablety ráno?

Liečivo je dostupné v niekoľkých dávkových formách. Napríklad v tabletách na orálne podávanie. Ak chcete zistiť, či je paracetamol škodlivý alebo nie, je dôležité vedieť, ako tento liek účinkuje na tele..

Protizápalové, antipyretické a analgetické vlastnosti liečiva sa dosahujú pôsobením účinnej látky na centrum termoregulácie mozgu. Mnoho protizápalových liekov má výrazný negatívny vplyv na sliznicu žalúdka a čriev..

Aké sú pozitívne vlastnosti lieku?

Je paracetamol škodlivý? Droga negatívne ovplyvňuje telo v prípade predávkovania. Podľa pokynov má liek antipyretické, rovnako ako analgetické a protizápalové účinky na organizmus..

Keď liek vstúpi do žalúdka, účinná látka sa vstrebáva do krvi. Liek sa rýchlo a úplne absorbuje v gastrointestinálnom trakte.

Ak sa užije paracetamol?

Tablety sa predpisujú ľuďom s nasledujúcimi príznakmi:

  • Artralgia (pravidelný výskyt bolesti kĺbov, pri absencii charakteristických znakov a príznakov ich porážky).
  • Allodismenorea (bolesť pri menštruácii v dôsledku infantilizmu, nesprávna poloha maternice, zápalové procesy v genitáliách, s endometriózou a inými chorobami, ako aj zvýšená vzrušivosť centrálneho nervového systému).
  • ARVI (skupina klinicky a morfologicky podobných akútnych zápalových ochorení dýchacích ciest spôsobených pneumotropnými vírusmi. ARVI je najbežnejšou skupinou chorôb na svete, ktorá kombinuje respiračné syncytiálne infekcie, rinovírusové a adenovírusové infekcie a ďalšie infekcie nachladením..
  • Migréna (hlavná forma bolesti hlavy, ktorej príznaky sú periodické záchvaty bolesti hlavy strednej a vysokej intenzity).
  • Neuralgia (patologický stav, ktorý progreduje v dôsledku poškodenia určitých oblastí periférnych nervov).
  • Horúčka na vírusové a infekčné choroby. Horúčka a chrípka.

Ak je použitie paracetamolu zakázané

Pred použitím lieku by si mal pacient prečítať pokyny. Použitie paracetamolu je zakázané v týchto prípadoch:

  • Individuálna neznášanlivosť.
  • Závažné poruchy pečene a obličiek.
  • Zlyhanie pečene.
  • Deti do 3 rokov.
  • Tehotenstvo prvého trimestra.
  • Chronický alkoholizmus.

Ako užívať lieky

Jednorazovú a dennú dávku paracetamolu určuje lekár v závislosti od veku, hmotnosti, závažnosti bolesti alebo tepla. Dospelí a deti vo veku 12 rokov sú predpisované 0,5 - 1 g, jednu až dve hodiny po jedle, maximálna koncentrácia lieku je až 4 g za deň.

Interval medzi užitím lieku by mal byť najmenej štyri hodiny. U ľudí s poškodenou funkciou pečene alebo obličiek, ako aj s Gilbertovým syndrómom au starších ľudí by sa denná dávka mala znížiť a interval medzi dávkami by sa mal zvýšiť.

Je paracetamol škodlivý pre deti?

Ako je uvedené v anotácii, je zakázané užívať tento liek iba deťom mladším ako tri roky. Dávka lieku sa počíta na základe veku a telesnej hmotnosti dieťaťa. Denná koncentrácia od troch do šiestich rokov (s hmotnosťou 15 až 22 kilogramov) je 1 gram.

Do deviatich rokov (do 30 kg) - 1,5 g. Do dvanástich rokov (do 40 kg) - 2 gramy. Frekvencia použitia - štyrikrát denne; interval medzi jednotlivými dávkami by mal byť najmenej štyri hodiny. Ak nepríjemné príznaky pretrvávajú, mali by ste sa poradiť s lekárom.

odporúčania

Tableta sa môže užiť bez ohľadu na vodu. Nezdvihnite indikovanú dávku náhodne. Paracetamol sa bez povolenia lekára nemôže používať dlhšie ako 5 dní ako analgetikum a viac ako 3 dni ako antipyretikum..

Zvýšenie dennej koncentrácie liečiva alebo predĺženie trvania liečby je možné iba pod dohľadom lekára.

Spôsobuje liek nejaké vedľajšie účinky?

Čo poškodzuje acetaminofén? Ako je uvedené vo vysvetlivkách, pri používaní lieku sa u ľudí môžu vyskytnúť určité vedľajšie účinky uvedené v písomnej informácii pre používateľov. Ak sa tieto vedľajšie účinky vyskytnú, mali by ste sa poradiť so špecialistom.

Je paracetamol škodlivý pre žalúdok?

Je známe, že liek je kontraindikovaný u pacientov s gastritídou, pretože liek dráždi sliznicu a jeho použitie môže viesť k zhoršeniu nepríjemných symptómov..

„Paracetamol“ zvyšuje alebo znižuje krvný tlak

Pokiaľ vieme, liek neovplyvňuje krvný tlak. Paracetamol môže nepriamo stabilizovať tlak, len ak je to reakcia na bolesť (zníženie ich závažnosti, liek normalizuje účinnosť).

Je paracetamol škodlivý pre pečeň?

Ak hovoríme o účinku lieku na tento orgán, treba poznamenať, že tento liek pôsobí ako priamy hepatotoxín. To znamená, že čím viac pacient spotrebuje paracetamol, tým väčšia je pravdepodobnosť vzniku hepatitídy a zlyhania pečene..

Chladné obdobie je hneď za rohom. Hovoríme vám, prečo nepotrebujete antipyretiká s paracetamolom

V súčasnosti vyrába veľké množstvo farmaceutických spoločností známy liek - paracetamol. Avšak bez ohľadu na krajinu výroby sa zloženie drogy nemení. Všetky technické údaje sú zachované..

Pred použitím lieku je nevyhnutné dôkladne si prečítať pokyny výrobcu. V tomto návode by ste sa mali zaujímať o niekoľko bodov - ide o indikácie, kontraindikácie, vedľajšie účinky a dávku. Všimnite si, že liek sa používa s veľkým množstvom vody s určitým časovým obdobím, ktoré závisí od veku pacienta.

Spektrum účinku paracetamolu je pomerne široké, nie je to len antipyretikum, ale aj analgetikum, ktoré nespôsobuje závislosť od drog. Môže sa opiť bolesťami hlavy, bolesťami zubov, ako aj na zmiernenie febrilného syndrómu. Tento liek však môže byť škodlivý, ak nebudete postupovať podľa pokynov výrobcu. Z tohto článku sa dozviete, ako sú paracetamol a pečeň vzájomne prepojené..

indikácia

Tablety sa predpisujú ľuďom za týchto podmienok:

  1. Artralgia (pravidelný výskyt bolesti kĺbov, pri absencii charakteristických znakov a príznakov ich porážky).
  2. Algodismenorea (bolesť pri menštruácii, ktorá je dôsledkom infantilizmu, nesprávneho umiestnenia maternice, zápalových procesov v genitáliách, s endometriózou a inými chorobami, ako aj so zvýšenou vzrušivosťou centrálneho nervového systému).
  3. ARVI (skupina klinicky a morfologicky podobných akútnych zápalových ochorení dýchacieho systému spôsobených pneumotropnými vírusmi. ARVI je najbežnejšou skupinou chorôb na svete, ktorá kombinuje respiračné syncytiálne infekcie, rinovírusové a adenovírusové infekcie a ďalšie katarálne infekcie horných dýchacích ciest)..
  4. Migrény (primárna forma bolesti hlavy, ktorej príznaky sú periodické záchvaty bolesti hlavy strednej a vysokej intenzity).
  5. Neuralgia (patologický stav, ktorý progreduje v dôsledku poškodenia určitých častí periférnych nervov).
  6. Horúčka na vírusové a infekčné choroby.
  7. Horúčka na nachladnutie a chrípka.

Vplyv zloženia liečiva na pečeň

Škodlivý účinok na žľazu je v prípade nedodržania prípustnej dávky predpísanej lekárom alebo pri nekontrolovanom podaní lieku. Bezpečný denný objem paracetamolu je 4 g. Ak ho prekročíte na 10 alebo viac, dochádza k otrave tela, ktorá ovplyvňuje pečeň a ovplyvňuje bunky v orgáne..

V prípade dodržania povoleného množstva liečiva nie je narušený metabolizmus liečiva. Pri významnom prebytku dennej dávky dochádza k zvýšeniu produkcie toxických zlúčenín, ktoré prispievajú k otrave a poškodeniu hepatocytov..

Paracetamol má účinok závislý od dávky. Ak je denný objem prekročený, napríklad pri samovražednom úmysle, vznikajú masívne centrolobulárne nekrotické zmeny.

Klinické prejavy spôsobené poškodením orgánov je možné pozorovať po súčasnom podaní 10 až 15 g liečiva av niektorých prípadoch menšieho objemu. Ak užijete liek v dávke 25 g alebo viac, je možné vyvinúť akútnu nekrózu a fatálne následky.

Miera patologických zmien v žľaze je ovplyvnená koncentráciou paracetamolu v krvi. Príznaky vážneho poškodenia sa pozorujú pri koncentrácii liečiva 300 mcg / ml 4 hodiny po užití tablety. Ak je koncentrácia činidla menšia ako 150 mcg / ml, toxické účinky na žľazu sa spravidla nevyskytujú..

Klinickým obrazom charakteristickým pre otravu je nauzea-zvracanie, ktoré sa vyskytuje 4 až 12 hodín po užití tablety, hnačka, bolesť v epigastrickej oblasti. Asi o 2 dni tieto príznaky zmiznú samy osebe, ale prejavy pečene sa spoja.

Príznaky intoxikácie sa často diagnostikujú 4 až 6 dní po užití veľkej dávky lieku. U niektorých ľudí sú postihnuté obličky a myokard v kombinácii s porušením pečene.

Hepatotoxický účinok liečiva je spojený s aktívnym metabolitom liečiva, ktorý sa vytvára v dôsledku mikrozomálnej oxidácie. Väzba glutatiónu na metabolit pomáha jeho neutralizácii. Ak sa však metabolit tvorí vo veľkom objeme, glutatión je vyčerpaný. Výsledkom je väzba látky na proteíny hepatocytov a vývoj nekrotických zmien.

K posilneniu hepatotoxického účinku paracetamolu dochádza na pozadí súčasného požívania alkoholu, hladu a vyčerpávajúcej stravy. Ak osoba zneužíva alkohol, stačí 2 g účinnej látky, aby sa mohli začať patologické zmeny..

Aby ste zabránili hepatotoxickým účinkom na žľazu, musíte pred použitím lieku podrobne preštudovať pokyny, ktoré naznačujú dávkovanie a obmedzenia.

Ak je zakázané používať „Paracetamol“

Ako je uvedené v anotácii, pacient musí pred použitím lieku prečítať pokyny. Použitie „paracetamolu“ je zakázané v týchto prípadoch:

  1. Individuálna neznášanlivosť.
  2. Závažné poruchy fungovania pečene a obličiek.
  3. Zlyhanie pečene.
  4. Deti do 3 rokov.
  5. Tehotenstvo prvého trimestra.
  6. Chronický alkoholizmus.

„Paracetamol“ sa s mimoriadnou opatrnosťou používa v nasledujúcich trimestroch „zaujímavej polohy“ a počas laktácie.

Paracetamol a cirhóza

Paracetamol je kontraindikovaný pri chronickej vírusovej hepatitíde a cirhóze orgánov. Pretože paracetamol v tele sa rozkladá na látky, ktoré môžu poškodiť pečeňové bunky.

Avšak osoba, ktorá netrpí žiadnym z vyššie uvedených ochorení, nemôže tento liek poškodiť.

Ak pijete 10 gramov lieku naraz, môže to viesť k závažnej intoxikácii. Vysoké riziko cirhózy pečene u ľudí trpiacich vírusovou hepatitídou (hepatitída C), ktorí pijú veľké množstvo alkoholických nápojov, ako aj fajčiarov marihuany a ktorí vedú život v rozpore so zdravým životným štýlom.

Keďže sa vyskytuje cirhóza so zvýšením telesnej teploty (horúčka), je zakázané brať paracetamol ako antipyretikum. Lekári v tomto prípade predpisujú na liečbu iné lieky. Ak chcete odstrániť horúčku s týmto ochorením, musíte použiť chladné obklady, kúpeľ so studenou vodou +20 ° C. Užívajte iba bylinné lieky..

Ako užívať liek

Jednorazové a denné dávkovanie „paracetamolu“ určuje lekár v závislosti od veku, hmotnosti, závažnosti bolesti alebo tepla..

Dospelí a deti od 12 rokov majú predpísané 0,5 - 1 g, jednu až dve hodiny po jedle, maximálna koncentrácia lieku je až 4 g za deň. Interval medzi užívaním drog by mal byť najmenej štyri hodiny.

U ľudí s poškodením pečene alebo obličiek, ako aj s Gilbertovým syndrómom a u starších pacientov je potrebné znížiť dennú dávku a zvýšiť interval medzi dávkami..

Je paracetamol škodlivý pre deti? Ako je uvedené v anotácii, je zakázané používať liek iba u detí do troch rokov. Dávka lieku sa počíta na základe veku a telesnej hmotnosti dieťaťa:

  1. Denná koncentrácia od troch do šiestich rokov (s hmotnosťou od 15 do 22 kilogramov) - 1 gram.
  2. Do deviatich rokov (do 30 kg) - 1,5 g.
  3. Do dvanástich rokov (do 40 kg) - 2 gramy.

Frekvencia použitia - štyrikrát denne; časový interval medzi každým menovaním by mal byť najmenej štyri hodiny. Ak nepríjemné príznaky pretrvávajú, mali by ste sa obrátiť na lekára.

hepatotoxicita

Hepatoxicita je charakteristická pre mnoho liekov. Čo je hepatoxicita? To je toxicita lieku, ktorá ovplyvňuje pečeň. V dôsledku hepatoxicity sa vytvára hepatitída liečiva. Toto ochorenie na pozadí je veľmi zriedkavé, a čo je najdôležitejšie, po zrušení lieku, ktorý spôsobil jeho vzhľad, úplne zmizne a orgán sa uzdraví..

Na rozdiel od iných liekov paracetamol priamo ovplyvňuje pečeň, jeho toxicita pre tento orgán závisí od dávky. Preto je potrebné prísne dodržiavať dávku predpísanú v pokynoch, ako aj pod dohľadom lekára.

Akcia je približne rovnaká, čím viac tabletiek človek užíva, tým vyššia je šanca na získanie hepatitídy a zlyhania pečene.

Dôležité! Prvé príznaky problémov s pečeňou, osoba sa bude cítiť, ak užije 20 tabliet denne, ale po užití 50 tabliet denne, dôjde k úmrtiu v dôsledku nekrózy pečene s akútnym zlyhaním pečene..

odporúčania

Tableta sa môže užívať bez ohľadu na jedlo s vodou. Nezvyšujte uvedenú dávku svojvoľne. „Paracetamol“ sa nemôže používať dlhšie ako päť dní ako analgetikum a viac ako tri dni ako antipyretikum bez povolenia lekára. Zvýšenie dennej koncentrácie liečiva alebo predĺženie trvania liečby je možné iba pod dohľadom lekára.

Paracetamol: nebezpečenstvo tejto drogy

Paracetamol je veľmi populárny a dobre známy liek. Najčastejšie si ho pamätá, keď naliehavo potrebuje znížiť teplotu. Nedávno sa objavili informácie, že v izraelskom paracetamole sa našiel jedovatý drôt. Je to pravda? Aký užitočný a nebezpečný je paracetamol? Čo ohrozuje jeho predávkovanie? Aké alarmujúce príznaky by som mal hľadať? Ako postupovať v prípade otravy touto drogou? Má narkotické vlastnosti? Pozrime sa na tieto a ďalšie otázky..
Výhody paracetamolu sú nepopierateľné. Jeho liečivo je acetaminofén. Nie je to jed ani droga. Je prítomný v mnohých liekoch, ktoré sa používajú na zníženie bolesti a teploty. Acetaminofén sa tiež používa v pediatrii.

Celosvetová popularita Paracetamolu je rekordná. Ak má dieťa horúčku, väčšina rodičov si tento konkrétny liek stiahne. Používa sa tiež na liečbu dospelých. Niet divu, že často dochádza k otrave. Je dôležité pochopiť, že paracetamol spolu s účinnosťou predstavuje potenciálne nebezpečenstvo. Žiadne bezpečné lieky.

Je pravda, že paracetamol môže byť škodlivý, ak prekročíte odporúčanú dávku alebo príliš často pijete. Otrava týmto liekom nie je neobvyklá. Je dôležité poznať príznaky takéhoto otravy a byť schopní poskytnúť prvú pomoc.

Toxický drôt v paracetamole

Informácie o tom, že jedovatý drôt sa našiel v izraelskej produkcii Paracetamolu, doslova vyhodili do povetria internet. O tom bolo veľa príspevkov a dokonca aj video. Aká spoľahlivá je táto informácia? V skutočnosti existuje veľa správ o tom, že izraelský paracetamol môže byť otrávený, ba dokonca môže zomrieť. V tomto prípade nie je potrebné dávku ani prekročiť.

Niektorí občania dostali varovné správy telefonicky a e-mailom. Povedali, že liek, ktorý sa vyrába v Izraeli, obsahuje jedovatý kovový drôt. Odporúča sa pred vypitím drogy rozdeliť tabletu na dve polovice. Takže môžete skontrolovať, či je v droge. Táto informácia vydesila spotrebiteľov vážne.

Ponáhľame sa ubezpečiť každého. Celý tento príbeh nie je nič iné ako hororový príbeh. Generálna prokuratúra tieto informácie poprela a varovala, že v prípade „obáv“ o občanoch je možné získať skutočný pojem. Paracetamol s drôtom je teda mýtus. Napriek tomu by ste s týmto liekom mali byť opatrní. Ak pijete Paracetamol, poškodenie nie je spojené iba so samotnou látkou, ale s jej dávkovaním.

Ak existuje riziko otravy

Tento liek je škodlivý vo veľkých dávkach. Predtým, ako začnete používať akýkoľvek lekársky výrobok, prečítajte si jeho pokyny od začiatku do konca. Paracetamol nie je výnimkou. V príručke nájdete všetky potrebné informácie.

Ohrození sú tí pacienti, ktorí:

  • Dlho si zober tento liek
  • Pite veľkú dávku naraz
  • Netolerujte jednu zo svojich zložiek.

predávkovať

Ak okamžite pijete veľkú dávku lieku, môže dôjsť k predávkovaniu. Je dôležité nepiť nekontrolovateľne a bezmyšlienkovite. Dúfajte, že veľká dávka vám pomôže rýchlejšie sa zotaviť! V dôsledku predávkovania bude mať telo aktívnejšiu látku, ako je potrebné, a môžete zažiť všetky príznaky otravy drogami. Prísne postupujte podľa odporúčaní pre dávkovanie, ktoré sú uvedené v pokynoch.

Pri liečbe detí musíte byť opatrní! V rôznych prípravkoch s paracetamolom môže byť obsiahnutá iná dávka účinnej látky. Pred podaním lieku dieťaťu si to určite overte! Všetky potrebné informácie sú opäť uvedené v pokynoch. Nebuďte príliš lenivý na čítanie!

Je dôležité správne vypočítať dávku na základe hmotnosti osoby:

  • S hmotnosťou do 40 kg bude dávka (maximum) 500 mg.
  • Nad 40 kg - 1 g.

Je paracetamol škodlivý

Účinná látka tohto lieku v priebehu niekoľkých hodín dostatočne preniká do krvi. Pečeň v tomto prípade produkuje látku glutatión. Jeho úlohou je neutralizovať toxíny..

Pri štandardnej dávke lieku sa s ňou pečeň vyrovná celkom dobre. Ak sa dávka zvýši, orgán je vážne ohrozený. Jednoducho nemá dostatok času na vývoj dostatočného množstva glutatiónu a Paracetamol začína poškodzovať pečeňový proteín. Toto je priama cesta k jeho zničeniu. Ak človek tiež zneužíva alkohol, pečeň bude trpieť ešte viac.

Tiež sa dokázalo, že nekontrolované používanie paracetamolu môže viesť ku krvácaniu v črevách a žalúdku. Keďže krvácanie je dosť silné, možno s nimi zaobchádzať iba v nemocničnom prostredí. Môže tiež trpieť pankreas..

Je veľmi dôležité neprekročiť odporúčanú dávku. Mimoriadne opatrný by mal byť liek pre slabšie osoby, deti a pre ľudí s nízkou hmotnosťou..

Pri silnej otrave paracetamolom je dokonca možný smrteľný výsledok! Critical môže užívať dávky nad 150 mg na 1 kg. V takýchto prípadoch môže byť kritická včasná lekárska starostlivosť..

Príznaky otravy

Pri otrave paracetamolom sa pozorujú 4 štádiá:

  • Prvý. Trvá to asi deň. Pečeňové lézie sú stále neviditeľné, ale už sa začali. Môže sa objaviť nevoľnosť, zvracanie a hnačka. Ak pacient zároveň omdlí, je možné, že užil ďalší liek.
  • Druhý. 3-5 dní. Pečeň je zväčšená. Bolesť brucha (pravá horná strana). Po tejto fáze, s miernou otravou, nasleduje zotavenie..
  • Tretia. Začína sa 5 dní po liečbe liekom. Pečeň sa naďalej rozkladá. Môže sa objaviť žltačka. Môže byť narušený kardiovaskulárny systém a obličky.
  • Štvrté miesto. Pri správnej liečbe sa môžu príznaky zmierniť. To vedie k uzdraveniu. Ak nie je poskytnutá lekárska pomoc, môže nastať smrť..

Liečba, dôsledky predávkovania

V prípade predávkovania je dôležité okamžite začať liečbu. Ak existuje podozrenie, že došlo k otrave paracetamolom, musíte okamžite poskytnúť prvú pomoc a potom zavolať sanitku..

Prvá pomoc bude nasledovná:

  • Je dôležité, aby ste čoskoro vypláchli žalúdok. Je potrebné dať obeti vypiť aspoň liter čistej vody. Potom je vyvolané zvracanie.
  • Aktívne uhlie by sa malo vypiť (dávka bude závisieť od hmotnosti)..

V nemocnici môže byť obeti poskytnutá špeciálna protilátka. Neutralizuje pôsobenie paracetamolu. Protilátky proti nim sú metionín, acetylcysteín. Neutralizujú toxíny v tele. Ale má zmysel používať antidotá iba v prvých 8 hodinách po užití drogy. Pre najlepší účinok sa najskôr zavedie maximálne antidotum a potom sa dávka postupne zníži. Každé štyri hodiny bude dávka polovičná.

Ak je to potrebné, lekár predpíše antibiotiká, vitamíny, pľúcnu ventiláciu. Pri prudkom poklese hladiny cukru je možné predpísať glukózu.

Ak sa stav obete zlepší, je dôležité dodržiavať prísnu diétu. Najčastejšie predpisovaná tabuľka číslo 5. Nemôžete robiť nič ostré, slané, mastné, vyprážané. Účelom týchto obmedzení je obnoviť pečeňové bunky a znížiť záťaž obličiek. V ponuke by mali dominovať ľahké jedlá, ovocné nápoje, ovocné džúsy.

Ak bola otrava obzvlášť závažná, môže sa vyžadovať dokonca pomoc lekára. V extrémne závažných prípadoch musíte odstrániť obličky alebo vykonať transplantáciu pečene.

Paracetamol vo veľkých dávkach je veľmi nebezpečný. Otrava týmto liekom môže spôsobiť veľmi vážne následky:

  • Porucha funkcie obličiek
  • Porucha funkcie pečene
  • zápal pankreasu
  • Problémy s kardiovaskulárnym systémom
  • Mozgový edém
  • Krvácanie z čriev a žalúdka.

Toto sú len hlavné dôsledky. V každom jednotlivom prípade je reakcia tela iná. Veľa závisí od veku, odobratej dávky, celkového stavu tela, hmotnosti.

Je možná prevencia?

Otrave paracetamolom sa dá vyhnúť, ak budete postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

  • Postupujte podľa pokynov a odporúčaní lekára.
  • Ostatné lieky môžu mať rovnakú účinnú látku. Pozorne si prečítajte zloženie. Neužívajte podobné lieky súčasne. Venujte osobitnú pozornosť zmesiam na ošetrenie chrípky a prechladnutia! Väčšina z nich má paracetamol..
  • Súčasne s Paracetamolom sa nesmú užívať nesteroidné protizápalové lieky. Zvyšujú účinok tohto lieku..
  • Počas liečby nepite alkohol.
  • Potreba skrývať liek pred deťmi.

Je možné brať lieky počas „zaujímavej“ situácie?

Je paracetamol škodlivý počas tehotenstva? V prvých troch mesiacoch je zakázané používať tablety, rovnako ako akékoľvek iné lieky, pretože to môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu..

V nasledujúcich trimestroch gravidity je použitie „paracetamolu“ možné iba pod dohľadom lekára.

Liečba paracetamolom počas laktácie musí byť dohodnutá s lekárom. Látka sa vylučuje do materského mlieka, takže ak je to potrebné, malo by sa dieťa presunúť do zmesi.

Výhody a poškodenie paracetamolu

Preto by sa Paracetamol mal užívať iba zo zdravotných dôvodov, predtým, ako si prečítal tento návod. Prínos alebo poškodenie lieku bude závisieť od platnosti a presnosti jeho podávania.

Ako liek ovplyvňuje telo

Aby ste pochopili, či je paracetamol zdraviu škodlivý, musíte vedieť, ako tento liek ovplyvňuje ľudské telo. Protizápalové, antipyretické a analgetické vlastnosti liečiva sa dosahujú vplyvom účinnej látky na termoregulačné centrum v mozgu a blokujúcimi zápalové mediátory. Väčšina protizápalových liekov, ako je napríklad aspirín, má výrazný negatívny účinok na sliznicu žalúdka a čriev..

Z tohto hľadiska je paracetamol bezpečnejší, môže sa užívať v štandardných dávkach v prítomnosti gastritídy a peptického vredu..

Droga má tiež niekoľko výhod v porovnaní s inými protizápalovými liekmi:

  • rýchlo vstrebáva v čreve, účinok nastane do hodiny;
  • neovplyvňuje metabolizmus vody a minerálov v tele;
  • nedráždi sliznicu tráviaceho traktu;
  • má mnoho rôznych foriem uvoľňovania;
  • schválené na použitie u malých detí.

Poškodenie paracetamolu ľudskému telu sa prejavuje porušením pravidiel prijímania alebo predávkovania drogami..

Výhody lieku

Najčastejšie sa liek užíva na normalizáciu telesnej teploty a na odstránenie nepríjemných príznakov prechladnutia a zápalových ochorení. Účinok liečiva je možné pociťovať po 40 až 60 minútach po podaní. Teplota klesne na normálnu úroveň, bolesti hlavy a bolesti tela zmiznú.

Pri užívaní drogy môžu byť škodlivé

Hlavným kritériom vzhľadu negatívnych symptómov pri užívaní lieku je prekročenie jeho povolenej jednotlivej a / alebo dennej dávky. Jedna dávka pre dospelého, ktorá vedie k nenapraviteľnému poškodeniu pečene, je 140 mg na 1 kg hmotnosti. Na jeden deň by dospelí nemali užívať viac ako 3-4 g lieku, pretože to vedie k poškodeniu pečene, obličiek a krvi. Malo by sa tiež pamätať na to, že dokonca aj malé množstvo alkoholu významne zvyšuje toxicitu lieku..

Prečítajte si viac o dávkovaní v návode na použitie paracetamolu.

Pre dieťa by denná dávka nemala prekročiť 60 mg na 1 kg hmotnosti a dávka by sa mala vypočítať s prihliadnutím na vek a hmotnosť jednotlivo. Existujú rôzne analógy paracetamolu (acetaminofén, panadol, febrinol a iné), výpočet dávky sa však vykonáva podľa rovnakých pravidiel ako v prípade pôvodného lieku. Nebezpečenstvo paracetamolu pre dieťa sa môže vyskytnúť aj pri dlhodobom používaní lieku, takže priebeh liečby by nemal prekročiť 3 až 5 dní..

Poškodenie drogami

Pri užívaní lieku je dôležité vedieť, ktorý paracetamol je zdraviu škodlivý. Pretože sa metabolizmus vyskytuje v zažívacom trakte, pečeni a obličkách, sú práve tieto orgány najcitlivejšie na negatívne následky nesprávnej liečby. Paracetamol je tiež škodlivý, ak má človek alergiu na liek, chronické ochorenia pečene a obličiek..

Článok skontroloval Anna Moschovis - rodinný lekár.

Našli ste chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter

Spôsobuje liek nežiaduce účinky

Čo poškodzuje paracetamol v tele? Ako je uvedené v anotácii, počas užívania liekov sa u ľudí môžu vyskytnúť určité vedľajšie účinky:

  1. nevoľnosť.
  2. Urtikária (lézia kože charakterizovaná rýchlym nástupom silne svrbivých pľuzgierov na koži).
  3. dávenie.
  4. Quinckeho edém (akútne ochorenie, ktoré je charakterizované výskytom zreteľne obmedzeného angioedému kože, podkožného tkaniva, ako aj sliznice rôznych orgánov a systémov tela).
  5. Hnačka.
  6. Zvýšená aktivita pečeňových transamináz.
  7. Gastrointestinálna bolesť.
  8. Agranulocytóza (choroba charakterizovaná znížením obsahu granulocytov v krvi).
  9. Neutropénia (patologický stav, pri ktorom počet neutrofilov v tele prudko klesá).
  10. Nadúvanie (nadmerné hromadenie plynov v črevách).
  11. Zväčšenie pečene.
  12. Tep srdca.
  13. Zmena parametrov krvného tlaku.
  14. Tachykardia (typ arytmie charakterizovaný srdcovým rytmom viac ako 90 úderov za minútu).
  15. Anémia (patologický stav charakterizovaný znížením koncentrácie hemoglobínu a vo veľkej väčšine prípadov počet červených krviniek na jednotku objemu krvi).
  16. Znížený počet krvných doštičiek a bielych krviniek.
  17. Pyuria (zápalový proces močového systému, charakterizovaný hnisavým obsahom v moči).
  18. Intersticiálna nefritída (bežné ochorenie charakterizované akútnym alebo chronickým bakteriálnym zápalom intersticiálneho tkaniva a tubulov obličiek).
  19. Glomerulonefritída (zápal glomerúl obličiek autoimunitnej alebo infekčne alergickej povahy, ktorý sa prejavuje opuchom, zvýšeným krvným tlakom, zníženým výdajom moču).
  20. Porucha funkcie obličiek.
  21. V závažných prípadoch sa objaví zlyhanie obličiek.
  22. Angioneurotický edém (akútny stav charakterizovaný rýchlym rozvojom lokálneho edému sliznice, podkožného tkaniva a samotnej kože).
  23. Pankreatitída (zápal podžalúdkovej žľazy, pri ktorom sa prejavuje nedostatok vo výrobe pankreatických enzýmov rôznej závažnosti).
  24. Arytmia (patologický stav, ktorý vedie k narušeniu frekvencie, rytmu a postupnosti excitácie a kontrakcie srdca).
  25. Kožné vyrážky ako žihľavka.
  26. Hyperémia (pretečenie krvných ciev obehového systému ktoréhokoľvek orgánu alebo oblasti tela).

Ak sa tieto negatívne účinky vyskytnú počas podávania, osoba by sa mala poradiť s odborníkom.

Je paracetamol škodlivý pre žalúdok? Je známe, že liek je kontraindikovaný u pacientov s gastritídou, pretože liek dráždi sliznicu a jeho použitie môže viesť k exacerbácii nepríjemných symptómov..

Mechanizmus poškodenia pečene

Účinok tohto lieku na orgán je zrejmý. Jeho účinok na tento orgán však nebol úplne preskúmaný. Pri tomto postupe sa zistilo, že v dôsledku metabolizmu sa acetaminofén oxiduje na hepatotoxický metabolit..

Acetaminofén sa kombinuje s aminokyselinou gulatatión, neutralizuje sa týmto spôsobom. Po vyčerpaní zásobovania začína aktívny metabolit ničiť pečeňové bunky. Výsledok užívania paracetamolu závisí od odobratej dávky:

  1. Hepatitída na pozadí liečiva;
  2. Akútne zlyhanie pečene;
  3. Nekróza pečene.

Ak po 4 - 12 hodinách máte bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, došlo k intoxikácii acetaminofénom..

Ak sa s lekárom včas nekonzultujete so žiadosťou o pomoc, objavia sa príznaky poškodenia žltačky, krvácanie, zvýšenie pečeňových enzýmov v krvi..

Pri chronickej závislosti od alkoholu nie je vždy možné vysoké riziko komplikácií s telom a včasné zistenie príčiny. U ľudí s týmto ochorením sa môže hepatotoxicita objaviť aj po užití 4-5 tabliet.

Liekové interakcie

Pri použití „paracetamolu“ s induktormi mikrozomálnych pečeňových enzýmov, ako aj s liekmi, ktoré majú hepatotoxické účinky, existuje riziko zvýšených hepatotoxických účinkov. Pri kombinácii s antikoagulanciami je pravdepodobné mierne alebo mierne predĺženie protrombínového času.

Súbežné použitie s anticholinergikami znižuje absorpciu paracetamolu. Kombinácia liekov s perorálnymi kontraceptívami môže znížiť analgetický účinok analgetika.

V kombinácii s urikozurickými liekmi klesá ich účinnosť. Aktívne uhlie znižuje biologickú dostupnosť paracetamolu.

Paracetamol: prínos a poškodenie, letálna dávka

Paracetamol sa používa ako účinné antipyretické liečivo. Zvážte účinnosť lieku, ako je Paracetamol, jeho prínosy a poškodenia, dozvieme sa smrteľnú dávku v prípade predávkovania alebo nesprávneho použitia..

Paracetamol je účinný antipyretikum. Schválené na použitie dospelými a deťmi, od okamihu narodenia. V medicíne sa taký liek používa takmer ako „čarovná prútik“. Mnoho pacientov bez toho, aby premýšľali o možných dôsledkoch, používa tento liek s najmenšou bolesťou hlavy alebo s miernou horúčkou..

Lekári z celého sveta však varujú: nesprávne, neopodstatnené užívanie takejto drogy môže mať najnepriaznivejšie následky. Nebezpečenstvo ďalej zvyšuje skutočnosť, že paracetamol je prítomný v mnohých kombinovaných liekoch - proti bolesti hlavy, na symptomatickú liečbu prechladnutia atď..

V dôsledku rozšírenia samoliečby v našej krajine a zanedbávania vlastného zdravia sa prípady otravy drogami stávajú čoraz častejšie. Bohužiaľ, paracetamol a lieky, ktoré ho obsahujú, nie sú výnimkou. Znalosť toho, čo je paracetamol, je nebezpečná pre každého.

Pomáha dosiahnuť nasledujúce účinky:

  1. Nižšia telesná teplota.
  2. Uvoľnite silné bolesti hlavy.
  3. Znížte intenzitu opuchu v nosohltane, hrdle.

Táto terapia samozrejme neovplyvňuje príčinu patológie. Znižuje však intenzitu príznakov choroby, čo je veľmi dôležité pri prechladnutí..

Telesnú teplotu je potrebné znížiť iba vtedy, ak prekročí značku 38 stupňov. V subfebrilných hodnotách sa v tele vytvára účinná antivírusová látka, interferón. Pomáha spomaľovať reprodukciu patogénov. Lekári neodporúčajú užívať Paracetamol, ak má pacient nízku horúčku.

Hlavným nebezpečenstvom tohto lieku je, že predstavuje nebezpečenstvo pre pečeň (v prípade významného prekročenia odporúčaných dávok). Dlhodobé a nekontrolované používanie lieku vedie k akútnemu zlyhaniu pečene.

Poznámka! Počas liečby akýmikoľvek liekmi obsahujúcimi acetaminofén je zakázané piť alkohol. Ak tak neurobíte, môže to mať za následok nezvratné zmeny v pečeňovom a obličkovom tkanive..

Nemôžete používať Paracetamol a tých pacientov, u ktorých sa diagnostikuje žalúdočný vred alebo dvanástnik. Ďalšie kontraindikácie na použitie lieku sú nasledujúce:

  • bronchiálna astma;
  • novonarodené deti (napriek tomu, že niektorí lekári stále odporúčajú tieto pilulky piť pre malé deti);
  • tretí trimester gravidity;
  • oslabená imunita;
  • vek.

Ak napriek tomu existuje potreba použiť tento liek na núdzovú normalizáciu telesnej teploty, musíte sa pred užitím nevyhnutne poradiť s odborníkom (je možné, že bude potrebné upraviť dávku).

Poškodenie pečene u dieťaťa sa môže vyskytnúť, keď sa užije dávka vyššia ako 140 mg na kilogram hmotnosti. U dospelých je táto dávka o niečo vyššia - 0,65 gramu. Napriek tomu by sa človek nikdy nemal spoliehať na „možno“ a vždy dodržiavať odporúčané dávky takého lieku.

Jedna dávka 10 gramov liekov pre dospelých má vážne následky na ľudské zdravie: môže sa u neho vyvinúť závažné zlyhanie pečene a obličiek, nefropatia. Letálna dávka paracetamolu pre dospelých je 25 gramov. U malých detí môže byť smrť spôsobená aj niekoľkými tabletami s hmotnosťou 0,5 gramu.

Iné nebezpečné účinky užívania vysokých dávok paracetamolu do tela:

  1. Penetrácia metabolitov do krvi a poškodenie spôsobené týmito pečeňovými bunkami.
  2. Pankreatická náklonnosť.
  3. Zástava srdca.
  4. Utláčanie vedomia.
  5. Vážne, niekedy nezvratné poškodenie centrálneho nervového systému.
  6. Posun PH (okyslenie krvi).

Prečo môže byť osoba otrávená takýmto liekom napriek skutočnosti, že všetci lekári varujú pred nebezpečenstvom samoliečby a návod na použitie je súčasťou každého balenia? Najčastejšou príčinou intoxikácie je nedbalosť, nepozornosť pre zdravie. Osoba často túto inštrukciu ani nečítala a hádzala ju do koša. Môže však mať neznášanlivosť na liek alebo môže byť kontraindikovaný.

Ďalšími príčinami intoxikácie paracetamolom sú:

  • Pokus o samovraždu.
  • Náhodné podanie lieku vo veľkých dávkach, ktoré obsahuje paracetamol.
  • Jeho kombinácia s alkoholom (v tomto prípade môže aj odporúčaná dávka lieku spôsobiť otravu).
  • Súčasná liečba fenobarbitalom, niektorými antihistaminikami, hormónmi.
  • Pečeňová patológia.
  • Dlhodobá liečba uvedeným liekom.

Toxikológovia rozlišujú štyri stupne otravy týmto liekom.

  1. V prvej fáze sa objavia nešpecifické príznaky. Je to nevoľnosť, nevoľnosť a niekedy zvracanie. Môžu byť tiež intoxikované inými látkami..
  2. Deň alebo viac po užití tohto lieku vo vysokej dávke sa začnú prejavovať príznaky poškodenia pečene. V krvi sa zvyšuje obsah pečeňových enzýmov. Ukazovatele AsAT a AlAT sa teda zvyšujú na 1 000 jednotiek.
  3. O tri dni neskôr sa vyvinie akútna smrť pečeňových buniek. V dôsledku hepatálnej encefalopatie u pacienta postupne prechádza kóma. Aktivita pečeňových enzýmov v krvi je extrémne vysoká. Hladina bilirubínu tiež prudko stúpa. U pacienta sa rozvíja acidóza, zvyšuje sa množstvo kyseliny mliečnej.
  4. Vo štvrtej fáze dôjde k zotaveniu. Je to preto, že pečeňové bunky majú schopnosť sa opraviť.

Čo môže paracetamol poškodiť pečeň? Ako už bolo uvedené, v akútnych štádiách otravy sa vyvíja akútne zlyhanie tohto orgánu. Jej príznaky sú:

  • Duševné poruchy (ospalosť, striedanie s motorickou vzrušivosťou, slabosť, narušené mentálne procesy, zmätenosť, kóma, kŕče).
  • Takmer úplný nedostatok chuti do jedla.
  • Nevoľnosť, vracanie, hnačka.
  • V dôsledku ascitu sa zvyšuje množstvo tekutín v tkanivách (v prvom rade sa výrazne zvyšuje veľkosť brucha pacienta).
  • Objavujú sa subkutánne krvácania, krvácanie ďasien narúša.
  • Hypotermia (nepriaznivý predzvesť kómy).
  • Vzhľad pečeňového zápachu vo vydýchnutom vzduchu.
  • arytmie.
  • Zvýšenie veľkosti pečene.
  • Porucha všetkých orgánov.

V ťažkých prípadoch nastane smrť 3 alebo 5 dní od začiatku choroby. Príčiny smrti - zlyhanie orgánov, masívne krvácanie, sepsa.
Ak máte podozrenie na intoxikáciu paracetamolom, je potrebné stanoviť koncentráciu lieku v krvi. Na tento účel sa používa nomogram Matthew Rumak..

Štúdia sa musí vykonať 4 hodiny po vstupe lieku do tela. Pomôže to presnejšie určiť mieru poškodenia orgánov presný čas, kedy pacient pije veľa liekov. Ak je koncentrácia liečiva nižšia ako 150 mikrogramov na ml krvi, potom pre pacienta neexistuje žiadne nebezpečenstvo.

Prvá pomoc pri otrave:

  1. Vypláchnite výplach žalúdka.
  2. Vezmite aktívne uhlie (na základe tablety na 10 kg hmotnosti).
  3. Ihneď zavolajte sanitku.

Video: Deadly Paracetamol - Spam alebo nebezpečenstvo?

Protijed (antidotum) na intoxikáciu je liek Acetylcysteine. Zavedením tohto liečiva do tela sa toxické metabolické produkty paracetamolu neutralizujú a vylučujú. Je optimálne podávať toto antidotum najneskôr 8 hodín po otrave. Protijed sa môže užívať intravenózne alebo perorálne (iba ak je pacient pri vedomí). V miernych prípadoch je prijateľný metionín..

Symptomatická liečba pri zlyhaní pečene:

  • plazmaferéza, hemosorpcia;
  • v závažných prípadoch - hemodialýza;
  • intravenózna kvapka Reopoliglukinu, albumínu, glukózového roztoku;
  • podávanie manitolu na prevenciu edému mozgu;
  • liečba vitamínmi (iv podávanie);
  • pri krvácaní sa ukazuje použitie Vikasolu, Etamsylatu, Aminokapronových na vás;
  • plazma sa zavádza pri závažných poruchách systému zrážania krvi;
  • kyslíkové inhalácie sa používajú pri ťažkých respiračných ťažkostiach.

Prognóza otravy v miernych prípadoch a pri včasnom ošetrení je priaznivá.

Preto neklasifikujte Paracetamol ako „bezpečný“ liek. Takéto lieky neexistujú. Ak máte podozrenie na otravu, musíte okamžite zavolať sanitku. Výsledok ochorenia závisí od začiatku liečby..

Terapeutické funkcie

Ľudia, ktorí majú v anamnéze závažné poškodenie pečene, by sa mali pred liečbou poradiť so špecialistom a urobiť krvné testy, aby zistili aktivitu pečeňových transamináz.

Ak potrebujete dlhodobé užívanie liekov, je dôležité, aby osoba kontrolovala krvný obraz. V pediatrii sa liek predpisuje vo forme suspenzie, ktorá sa môže podávať deťom od dvoch mesiacov veku.

Je paracetamol škodlivý pre pečeň? Ak hovoríme o účinku lieku na tento orgán, treba poznamenať, že práve tento liek pôsobí ako priamy hepatotoxín. To znamená, že čím viac „paracetamolu“ pacient spotreboval, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku hepatitídy a zlyhania pečene..

paracetamol

Tento liek patrí do triedy nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Majú niekoľko vedľajších účinkov, z ktorých niektoré nie sú pozorované pri paracetamole - napríklad zvýšené krvácanie.

Schopnosť spôsobiť eróziu v gastrointestinálnom trakte (GIT) v tomto lieku je však zachovaná. To je dôvod, prečo nemôžete prekročiť dávku predpísanú lekárom alebo vziať liek na pozadí exacerbácie gastritídy alebo peptického vredu..

Ak hovoríme o účinku paracetamolu na pečeň, mali by ste vedieť, že je to hepatotoxín, ktorý je priamy.

špeciálne pokyny

Ak zvýšená telesná teplota pretrváva aj po 3 dňoch užívania paracetamolu a bolesť - po 5 dňoch užívania lieku by ste sa mali určite poradiť s lekárom.

Pri dlhodobom používaní Paracetamol-UBF je potrebné sledovať krvný obraz a stav funkcie pečene.

Paracetamol sa neodporúča užívať súčasne s alkoholickými nápojmi, ako aj pacientom náchylným na chronickú konzumáciu alkoholu. Pacienti s alkoholovou hepatózou zvyšujú riziko poškodenia pečene počas liečby liekom.

Pri vykonávaní štúdie o kvantitatívnom obsahu glukózy a kyseliny močovej v plazme je možné získať falošné výsledky.

Vplyv na schopnosť viesť vozidlá a zložité mechanizmy

Neexistujú údaje potvrdzujúce negatívny vplyv Paracetamol-UBF na schopnosť sústrediť pozornosť, vykonávať pohyby rýchlo a presne.

Predávkovanie paracetamolom

Ak prekročíte maximálnu dávku, u človeka sa môžu objaviť príznaky otravy. Letálna dávka je 25 g liečiva..


Predávkovanie má niekoľko stupňov:

  • Prvé štádium je charakterizované akútnou intoxikáciou, zatiaľ čo príznaky sa začínajú objavovať 1-2 hodiny po použití a trvajú až 24 hodín. Pacient sa najčastejšie cíti nevoľne, letargia, strata chuti do jedla, bolesť hlavy, nevoľnosť, mierne blednutie kože, potenie.
  • V druhej fáze má pacient ťažkosti s močením a malú bolesť v pravej hypochondrii. V tejto fáze, ktorá trvá 24 - 48 hodín, sa začína deštrukcia tkaniva pečene a žlčníka.
  • V tretej fáze dochádza k zvýšeniu príznakov a toxického poškodenia pečeňových buniek. Zároveň sa u osoby začínajú vyskytovať silné bolesti v pečeni, farba kože a slizníc sa stáva žltou, intenzívne vracanie, opuchy, krvácanie z úst alebo nosa, zvýšená srdcová frekvencia, zhoršené vedomie. Pacient môže byť dezorientovaný vo vesmíre alebo upadne do kómy. Etapa trvá 72-96 hodín.
  • Vo štvrtej fáze s predčasnou lekárskou starostlivosťou je možný smrteľný výsledok. Táto fáza môže trvať 5 až 14 dní. Ak sa pacientovi podarilo vyhnúť sa smrti, môžu sa vyskytnúť príznaky chronického predávkovania charakterizované bledou pokožkou, žltnutím, potením, slabosťou, zvracacími reflexmi. V tomto štádiu dochádza k regenerácii pečeňových buniek v dôsledku ich schopnosti samovypravy.

Farmakologické vlastnosti

farmakodynamika

Paracetamol je narkotický analgetikum. Mechanizmus jeho pôsobenia je spôsobený schopnosťou blokovať aktivitu oboch izoforiem cyklooxygenázy - COX1 a COX2 - hlavne v centrálnom nervovom systéme, v dôsledku čoho sú ovplyvnené centrá termoregulácie a bolesti..

V zapálených tkanivách účinok lieku na COX neutralizuje bunkové peroxidázy, a preto protizápalový účinok paracetamolu takmer úplne chýba..

Paracetamol-UBF neblokuje syntézu prostaglandínov v periférnych tkanivách, a preto nemá nepriaznivý vplyv na sliznicu gastrointestinálneho traktu a metabolizmus voda-soľ (nespôsobuje oneskorenie sodných a vodných iónov)..

farmakokinetika

Paracetamol sa rýchlo vstrebáva z gastrointestinálneho traktu. Maximálna koncentrácia je 5–20 μg / ml a dosahuje sa za 0,5–2 hodiny, približne 15% dávky sa viaže na plazmatické bielkoviny. Liek prechádza hematoencefalickou bariérou. Vo veľmi malom množstve (nie viac ako 1%) prechádza do materského mlieka.

Metabolizuje sa v pečeni tromi hlavnými spôsobmi: konjugáciou s glukuronidmi a konjugáciou so síranmi, ako aj oxidáciou s mikrozomálnymi pečeňovými enzýmami. V druhom prípade sa tvoria medziprodukty toxické metabolity. Následne sa konjugujú s glutatiónom, potom s cysteínom a kyselinou merkapturovou. Do tejto metabolickej cesty sú zapojené hlavne izoenzýmy cytochrómu P450: hlavne CYP2E1, v menšej miere CYP3A4 a CYP1A2. V prípade nedostatku glutatiónu môžu tieto metabolity spôsobiť poškodenie hepatocytov a ich nekrózu..

Ďalšie metabolické cesty: metoxylácia na 3-metoxyparacetamol a hydroxylácia na 3-hydroxyparacetamol, ktoré sa potom konjugujú so sulfátmi alebo glukuronidmi. U dospelých pacientov prevažuje glukuronácia, u malých detí prevažuje sulfatácia (vrátane predčasne narodených detí)..

Konjugované metabolity paracetamolu (glukuronidy, sulfáty a konjugáty s glutatiónom) majú nízku farmakologickú a toxickú aktivitu.

Liek sa vylučuje obličkami vo forme metabolitov (hlavne konjugátov). Nezmenené, vylučuje sa iba asi 3%. Polčas (T½) je 1–4 hodiny.

U starších ľudí zníženie klírensu paracetamolu a zvýšenie T½.

Paracetamol-UBF, návod na použitie: spôsob a dávkovanie

Paracetamol-UBF by sa mal užívať perorálne, najlepšie medzi jedlami (v intervaloch 1 - 2 hodiny, pretože potravinové výrobky oneskorujú vývoj terapeutického účinku). Tablety sa musia zapiť veľkým množstvom vody..

Dospelí a dospievajúci od 12 rokov (s hmotnosťou nad 40 kg) by mali užívať 500 - 1 000 mg až 4-krát denne. Maximálna denná dávka je 4000 mg.

Maximálna denná dávka Paracetamol-UBF pre deti:

  • 9-12 rokov (s telesnou hmotnosťou menej ako 40 kg) - 2000 mg;
  • 8-9 rokov - 1500 mg.

Mnohonásobnosť recepcií - až 4 krát denne v intervaloch najmenej 4 hodiny.

Starší ľudia, pacienti s Gilbertovým syndrómom, poruchou funkcie obličiek a pečene by mali zvýšiť interval medzi dávkami a znížiť dennú dávku lieku..

Bez dozoru lekára sa Paracetamol-UBF môže užívať maximálne 3 dni v prípade febrilného syndrómu a najviac 5 dní v prípade bolesti..

Keď paracetamol môže byť škodlivý

Hlavným poškodením zdravia paracetamolu je jeho použitie vo vysokých dávkach.

Dlhodobé a nekontrolované užívanie lieku často vedie k závažnému poškodeniu pečene až do vzniku jeho nedostatočnosti.


Droga má najčastejšie škodlivý účinok v nasledujúcich prípadoch:

  • ak sa užíva spolu s inými liekmi, napríklad barbituráty alebo antikoagulanciá;
  • s kombináciou liečiva s alkoholom;
  • pri dlhodobom používaní látky;
  • so závažnými ochoreniami pečene;
  • v prípade predávkovania.

kontraindikácie

  • deti do 8 rokov;
  • precitlivenosť na zložky tabliet.

Paracetamol-UBF sa má používať opatrne u starších pacientov, ako aj u pacientov s renálnou / hepatálnou insuficienciou, závislosťou od alkoholu, alkoholovým poškodením pečene, vírusovou hepatitídou, benígnou hyperbilirubinémiou (vrátane Gilbertovho syndrómu)..

Tehotné / dojčiace ženy môžu užívať Paracetamol-UBF, ak je očakávaný prínos pre matku väčší ako očakávané riziko pre plod / dieťa.

Tehotenstvo a laktácia

Je známe, že paracetamol je schopný preniknúť placentárnou bariérou a vo veľmi malom množstve do materského mlieka. V experimentálnych štúdiách sa nezistili žiadne teratogénne, embryotoxické a mutagénne účinky. Počas klinických skúseností s užívaním lieku nebol zaznamenaný negatívny vplyv na vývoj plodu.

Tablety Paracetamol-UBF 500 mg počas gravidity a laktácie sa môžu použiť v prípadoch, keď očakávaný prínos prevyšuje potenciálne riziká..

Forma uvoľnenia a zloženie

Lieková forma - tablety: ploché valce, biele alebo biele so smotanovým odtieňom farby, so skosením a rizikom (10 ks. V baleniach buniek / bez buniek bez kartónového zväzku alebo 1-5 balení v kartónovom zväzku; 10, 20, 25, 30, 40, 50 alebo 60 ks v plastových nádobách bez obalu alebo 1 nádoba v kartónovom zväzku; každý kartónový zväzok obsahuje pokyny na použitie Paracetamol-UBF).

Zloženie 1 tableta:

  • účinná látka: paracetamol - 500 mg;
  • pomocné zložky: kyselina stearová, jedlá želatína, škrobový sirup, zemiakový škrob.